Światowy Dzień Misyjny

0
200

Światowy Dzień Misyjny jest świętem ustanowionym przez papieża Piusa XI w 1926 roku i przypada corocznie w przedostatnią niedzielę października, czyli w dniu dzisiejszym – 22 października.

Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest co roku w przedostatnią niedzielę października i znany jest także jako Niedziela Misyjna.

W tym roku Niedziela Misyjna obchodzona jest pod hasłem „Idźcie i głoście”, a na całym świecie przeprowadzona jest we wszystkich kościołach i parafiach zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Misjonarz (łac. missionarius) jest osobą wysłaną przez kościół lub związek wyznaniowy w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19).

Na świecie pracuje aktualnie 350 tys. misjonarzy, z czego 2032 to Polacy. Przebywają oni aktualnie w 100 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy jest w Afryce i na Madagaskarze – 811 (najwięcej w Kamerunie – 124). Na drugim miejscu pod względem liczby polskich misjonarzy jest Ameryka Południowa i Środkowa (784 osób). W Azji pracuje natomiast 327 misjonarzy i misjonarek z Polski, a w Ameryce Północnej jest ich 29.

Misjonarzami byli także dwóch polskich franciszkanów. Franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zginęli w Pariacoto 9 sierpnia 1991 r. po tym jak grupa członków maoistowskiej partyzantki Świetlisty Szlak wtargnęła do domu parafialnego i zabrała zakonników na miejscowy cmentarz. Tam o. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew – w plecy i w głowę. W odległym o kilka kilometrów Vinzos, 25 sierpnia 1991 r. został zastrzelony ks. Alessandro Dordi.
W pięć lat po ich śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny, a ich beatyfikacja odbyła się 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru.

Istnieją także misjonarze świeccy (1).  „Cywile” wyjeżdżają na krócej jako wolontariusze misyjni, a na dłużej jako pełnoprawni misjonarze. Polskich misjonarzy świeckich jest około pięćdziesięciu, a  wolontariuszy wyjeżdża co roku prawie dziesięć razy tyle.

Redakcja JakaWiara

 

(1) Organizatorami wolontariatu misyjnego są:

Akademickie Koło Misjologiczne http://www.misja.info/
Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie http://www.oaza-diakoniamisyjna.blogspot.com/
Fundacja Pomocy Humanitarnej ?Redemptoris Missio? http://www.medicus.ump.edu.pl/
Międzynarodowy Wolontariat ?Don Bosco? http://www.misje.salezjanie.pl
Międzynarodowy Wolontariat Kanosjański ?Voica? http://www.voica.org/pol/index.html
Oblacki Wolontariat Misyjny ?Niniwa? http://www.wolontariatmisyjny.pl/
Pallotyńska Fundacja Misyjna ?Salvatti? http://www.salvatti.pl/
Salezjański Wolontariat Misyjny http://www.swm.pl/
Salwatoriański Wolontariat Misyjny Salvator http://www.wms.sds.pl
Stowarzyszenie Misji Afrykańskich http://www.solidarni.sma.pl/
Świeccy Misjonarze Kombonianie http://kombonianie.pl/swieccy-kombonianie

 

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here