Dzień Środków Społecznego Przekazu

0
80

Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono w niedzielę 7 maja 1967 r. na polecenie Pawła V. Kilka dni wcześniej, 1 maja, Papież ogłosił z tej okazji orędzie i od tamtego czasu papieże ogłaszają z wyprzedzeniem hasło, a następnie orędzie na dany Dzień.

Od roku 1986 przyjął się zwyczaj, że orędzie Ojca Świętego nosi datę 24 stycznia, kiedy to  Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego (Pius XI ogłosił go w 1923 roku patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy). Hasło ogłaszane jest jednak zgodnie z tradycją w dniu 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (św. Gabriel Archanioł jest patronem radiowców). Znaczne wyprzedzenie czasowe umożliwia episkopatom i diecezjom wcześniejsze przygotowanie własnych obchodów z uwzględnieniem treści przesłania papieskiego.
Paweł VI ogłosił 12 takich dokumentów, Jan Paweł II ? 27. Po nich również Benedykt XVI kontynuował tę tradycję, a po nim papież Franciszek.

W większości krajów Dzień ten obchodzony jest w niedzielę poprzedzająca uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty tego Dnia. W Polsce obchodzony jest on natomiast w trzecią niedzielę września – w 2016 roku w dniu 17 września.

Redakcja JakaWiara

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here