Haloween – niewinna zabawa czy … ?

0
154

31 października przypada „święto” które dotarło także do Polski – Haloween.

Halloween nie jest amerykańskim niewinną zabawą, świeckim świętem, lecz niesie za sobą przekaz metafizyczny z czego niestety niewielu zdaje sobie sprawę.

Haloween jest uwspółcześnioną wersją starożytnego celtyckiego święta ku czci bóstwa śmierci i ciemności Samhain. Do Ameryki dotarło ono w połowie XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii.

31. października jest ostatnim dniem w kalendarzu druidów. Wtedy to kończy się okres wegetacyjny, następuje schyłek cyklu płodności i rozpoczyna się przygotowywania do nadejście zimy. Zgodnie z wiarą Celtów tego dnia światy żywych i umarłych najmocniej się przenikały, ponieważ bóstwo (demon) śmierci i ciemności Samhain pozwalał umarłym wówczas wyjść między żyjących. Wtedy też następowały ostateczne rozrachunki pomiędzy żywymi i umarłymi, pomiędzy opiekuńczymi duchami domostw a nieczystymi siłami. Był to również dzień pożegnania duchów osób umarłych oraz rozrachunku dobra ze złem. Tego dnia Celtowie zbierali się przy ogniskach składając ofiarę bóstwu śmierci Samhainowi. Pozostawiano wtedy duchom pożywienie i odprawiano magiczne rytuały, które miały skłonić duchy do odejścia w zaświaty, aby więcej już nie gnębiły żyjących. Na obrzędy Celtowie przychodzili z rodziną przebrani przynosząc rzepą z włożoną do środka zapaloną świecą. Latarnia ta miała chronić ludzi przed wędrującymi duchami i odstraszać złe moce. Dzięki przebraniu złe duchy miały natomiast nie rozpoznawać ludzi nie czyniąc im przez to krzywdy.

W starożytności wydrążona i podświetlona dynia, którą umieszczano przed domem oznaczała natomiast, że jego mieszkańcy czczą szatana, a więc należą im się względy i opieka demonów. Obecnie taka dynia jest symbolem dusz potępionych.

Zwyczaj zbierania słodyczy przez dzieci wywodzi się natomiast od obrzędów druidów. Byli oni magami, lekarzami i kapłanami starożytnego kultu natury i chodzili od zamku do zamku, żądając poczęstunku – młodej dziewczyny, która miała być później spalona na stosie w ofierze dla szatana.

Halloween jest również najważniejszym świętem w kalendarzu satanistycznym. Haloween zgodnie z amerykańskim dziennikiem US Today „jest dla świata przestępczego świętem religijnym, podczas którego sataniści składają ofiary, a czarownice oddają się czarom i zaklęciom lub organizują uczty dla umarłych.” Była satanistka Deborah Lipsky w wywiadzie dla National Catholic Register powiedziała, iż halloween jest dużym świętem czcicieli szatana, podczas którego wzywa się demony oraz potępieńców, a ludźmi szargają wtedy ogromne namiętności. Halloween jak stwierdziła polega na drwinach z Boga, Jego świętych i Kościoła, a nawet niewinne przebranie dzieci, które chodząc od domu do domu zbierają słodycze, naraża je na działanie demoniczne.

Anton La Vey, autor Biblii szatana, stwierdził, że „halloween jest najważniejszym dniem w roku Kościoła szatana.”

Dramatem tego dnia jest to, że wielu wierzących uczestnicząc w niewinnych w ich oczach zabawach lub pozwalając na zabawy ich dzieci czyni to dokładnie wtedy, kiedy odprawiane są satanistyczne rytuały.

Zagrożenie płynące z Haloween dostrzegł Kościół czego wyrazem jest  apel egzorcystów Diecezji Płockiej w związku z zagrożeniami Halloween. Treść tego apelu publikujemy poniżej.

Redakcja JakaWiara

Treść apelu ze spotkania egzorcystów z Biskupem Płockim:

Zwracamy się z apelem do rodziców, nauczycieli oraz wychowawców dzieci i młodzieży, aby nie organizować i nie uczestniczyć w inicjatywie zwanej „Halloween”. Jest ona obca kulturze polskiej i chrześcijańskiej. Często wiąże się ze wzrostem liczby opętań wśród dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween. Zgłaszają się do nas rodzice z prośbą o pomoc, z powodu pojawiających się  problemów u dzieci, które brały udział w różnych „zabawach”, odbywających się w okolicach 31 października. Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów. Osoby biorące udział w Halloween nie muszą uczestniczyć w złych rytuałach, składać ofiary ze zwierząt, czy profanować cmentarze bądź Najświętszy Sakrament. Już samo wejście w przestrzeń demonów, choćby dla zabawy, jest niebezpieczne.

Zachęcamy, by zastąpić te niebezpieczne praktyki świętem Holyween – organizacją korowodów świętych, podczas których dzieci i młodzież przebrani za świętych, na przykład swoich patronów, uczestniczą w balach świętych i czuwaniach modlitewnych.

Kościół zawsze potępiał praktyki okultystyczne i satanistyczne. Przeciwko Halloween w 2009 roku wypowiedział się papież Benedykt XVI, określając je jako „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne”, które „promuje kulturę śmierci” i „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej, magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”.

Apelujemy zatem, by unikać tych duchowych zagrożeń. Pamiętajmy, że diabeł nie żartuje!

Płock, 27 październik 2017 r.

Egzorcyści Diecezji Płockiej

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here