Joanna d’Arc – męczennica i święta

0
167

Joanna d’Arc została oskarżona o herezję i 30 maja 1431 r. po wyroku sądu kościelnego poniosła męczeńską śmierć na stosie.  24 lata po swojej śmierci została uniewinniona przez papieża Kaliksta III, a w 1920 roku kanonizowana. Obecnie jest patronką Francji, męczenników, jeńców, żołnierzy, ludzi wyśmiewanych za swą pobożność, więźniów, patriotów, walczących o niepodległość, pracowników radia i telewizji, pracowników telekomunikacji.

Joanna d’Arc urodziła się 6 stycznia 1411 r. (lub w 1412) w Domremy (Lotaryngia). Pochodziła z rodziny ubogich wieśniaków, a jej rodziców nie było stać na kształcenie córki.  Od 13. roku życia towarzyszyły jej „głosy” i wizje. Słyszała w nich nadprzyrodzone głosy, wezwania, nakazy. Jawili się jej: św. Michał Archanioł, św. Katarzyna męczennica i św. Małgorzata męczennica. Dowiedziała się od nich o tragicznej sytuacji swojej ojczyzny oraz o swojej misji i dlatego mając siedemnaście lat, w 1428 r. podjęła dzieło wyzwolenia Francji zajętej przez wojska angielskie.

Przekonała o swojej misji wuja Duranta Laxarta z którym udała się do komendanta pobliskiego garnizonu w Vaucouleurs. Mieszkańcy Vaucouleurs zebrali pieniądze i zakupili dla niej męską zbroję, oręż i konia, a dowódca pod naciskiem opinii mieszkańców oddał do jej dyspozycji swój oddział. Później dowódca odprowadził Joannę do będącego w Chinou króla Karola VII. Na dworze królewskim spotkała się z jawnym niedowierzaniem, ale duchowni z Poitiers przeprowadzili badania Joanny i jej widzeń.

Joanna otrzymała zbroję, sztandar z wezwaniem „Jezus i Maryja” i pozwolono jej wyruszyć z kilkutysięcznym oddziałem do walki z wrogiem.   W maju 1429 r. w trakcie bitwy o Orlean Joanna zagrzewając swoich rodaków do walki przełamała losy prowadzonej wojny. Od tego czasu Joaana jest nazywana także Dziewicą Orleańską

W ciągu tygodnia od bitwy o Orlean Anglicy opuścili dolinę Loary. Joanna stanęła u szczytu sławy. Król chciał ją podnieść do stanu szlacheckiego i bogato obdarować, ale ona poprosiła tylko, aby mieszkańcy jej wioski zostali zwolnieni od podatku.

Podczas potyczki pod Compiegne w 1430 r. Joanna dostała się do niewoli Burgundów, którzy odsprzedali ją Anglikom za 10000 franków w złocie. Anglicy powołali trybunał kościelny i w Rouen wytoczyli jej proces. Podczas procesu oskarżono ją o zmowę z diabłem, a użycie zaś przez nią wojskowego stroju męskiego uznano za urągające przyzwoitości chrześcijańskiej. Została skazana na śmierć pod zarzutem czarów i herezji. Joanna odwołała się od wyroku do papieża ? niestety bezskutecznie. Została oddana w ręce władzy świeckiej, skazana i spalona na stosie 30 maja 1431 r.

Pod naciskiem opinii publicznej Karol VII ustanowił w 1452 r. komisję, która przeprowadziła proces rehabilitacyjny. Papież Kalikst III polecił natomiast zbadanie procesu Joanny. 7 lipca 1456 r. została uniewinniona, a proces w Rouen uznano za sprzeczny z prawem.

18 kwietnia 1909 roku papież Pius X dokonał w Rzymie jej uroczystej beatyfikacji, a 16 maja 1920 roku papież Benedykt XV ogłosił ją Świętą.

Obecnie jest patronka Francji, męczenników, jeńców, żołnierzy, ludzi wyśmiewanych za swą pobożność, więźniów, patriotów, walczących o niepodległość, pracowników radia i telewizji, pracowników telekomunikacji (a wiec także zaangażowanych w portal jakawaiara.pl)..

Redakcja JawaWiara.pl

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here