Papież Franciszek oskarżony o herezje

0
116

Papież Franciszek został oskarżony o herezje, ponieważ „wsparł fałszywe i heretyckie tezy”. List w tej sprawie podpisało 62 kapłanów i uczonych.

62 osoby zarzuciły papieżowi Franciszkowi, że popełnił błędy w nauczaniu. Dotyczy to papieskigo dokumentu wydanego po dwóch synodach o rodzinie.
Dokument krytykujący Papieża został opublikowany w sześciu językach pod łacińskim tytułem „Correctio filialis de haeresibus propagatis”.

Według krytyków Franciszka papież dopuścił się herezji, ponieważ swoimi czynami, zaniedbaniami oraz fragmentami wydanego po synodach o rodzinie dokumentu „Amoris laetitia” w sposób pośredni lub bezpośredni wsparł „fałszywe i heretyckie tezy”, które rozpropagowano w Kościele, co  krytycy Papieża  uznali za „wielkie zagrożenie dla dusz” wiernych.
Zarzuty „herezji” dotyczą siedmiu punktów, m.in. stanowiska wobec osób rozwiedzionych, będących w nowych związkach, których sytuację w Kościele, jak głosi papieski dokument, należy rozpatrywać indywidualnie. Skrytykowano Papieża za stwierdzenie, że rozwiedzeni chrześcijanie, którzy zawarli nowe związki cywilne, „nie znajdują się koniecznie w stanie grzechu ciężkiego” i mogą „otrzymać łaskę uświęcającą i wzrastać w miłości”.
Jest to zdaniem krytyków w sprzeczności z prawdą objawioną, w którą muszą wierzyć katolicy. Jak głosi petycja „konieczne jest, by dla dobra dusz, zostały one jeszcze raz potępione przez władze Kościoła”

Poprzedni raz taką korektę kierowano do Papieża w średniowieczu, a jej adresatem był wtedy Jan XXII.

List podpisały 62 kapłanów i uczonych z 20 krajów, ale wśród nich nie ma żadnego katolickiego biskupa ani kardynała. Wśród krytyków papieża są duchowni i świeccy związani z konserwatywnymi i tradycjonalistycznymi środowiskami kościelnymi. Dokument ten podpisali m.in. objęty ekskomuniką zwierzchnik lefebrystów biskup Bernard Fellay i były prezes watykańskiego banku Ettore Gotti Tedeschi, który w 2012 r. został zdymisjonowany, bo „nie wypełnił różnych zadań nadrzędnych dla swojego urzędu”.

Redakcja JakaWiara

 

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here