Święto Trzech Króli

0
113

Święto Trzech Króli obchodzone jest zawsze 6 stycznia. Od kilku lat dzień ten jest ponownie wolny od pracy. Było tak do 1960 roku, potem zostało to zniesione. Trzech Króli to potoczna nazwa święta które w kościele nazywa się Objawienie Pańskie lub Epitania. Tego dnia każdy chrześcijanin ma obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

Trzej Królowie, czyli Trzej Mędrcy (Magowie) podążali według tradycji chrześcijańskiej za Gwiazdą Betlejemską, aby w Betlejem przekazać dary Jezusowi złoto, mirrę i kadzidło.

Złoto – symbol godności królewskiej, mirrę – symol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela oraz kadzidło – symbol godności kapłańskiej. Tradycyjnie uznawani są oni za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.

Święto Trzech Króli to najwcześniej ustanowione przez Kościół święto. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Kościół wschodni łączył święto Trzech Króli z Bożym Narodzeniem. Natomiast w Kościele rzymskim jest to święto niezależne od Bożego Narodzenia.

Tego dnia odbywa się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Zgodnie ze zwyczajem na drzwiach domu należny napisać K+M+B (inicjały trzech Mędrców) i aktualny rok. Po łacinie skrót odczytywany jest, jako błogosławieństwo – Christus Mansionem Benedicat, czyli Chryste błogosław temu domowi.

Jedyna historia Trzech Króli (Mędrców, Magów, Astrologów) znajduje się w Ewangelii Mateusza (2,1-12), gdzie jednak nie podano ich imion ani liczby. Pierwotnie nazywano ich Magami, a tak w krajach starożytnego wschodu określano ludzi wykształconych, zajmujących się nauką, którzy byli przeważnie doradcami monarchów i kapłanów. Dlatego w Polsce przyjęło się określać ich mianem Mędrców, które wydaje się najlepiej odzwierciedlać starożytne słowo „mag”.

Na początku III wieku rzymski teolog Tertulian jako pierwszy nazwał ich „królami ze wschodu”, a myśl tę podchwycił w VI wieku Cezary z Arles.

Istnieje wiele różnych obrazów przedstawiających Trzech Króli. Jednym z nich zrywający z tradycyjnym wizerunkiem tych postaci jest obraz „Podróż Trzech Króli”, który namalował w 1894 roku James (Jacques) Tissot (zdjęcie powyżej). Malarz spędził w Ziemi Świętej wiele miesięcy na obserwacji krajobrazów, ludzi, twarzy, szat i innych przedmiotów, ponieważ chciał, aby obrazy, które później malował, odzwierciedlały lokalny koloryt.

Redakcja JakaWiara

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here