Triduum Paschalne

0
96

Trwają obchody Triduum Paschalnego (z łac. triduum – trzy dni) – do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest dniem, który kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne.

W kościołach katedralnych ma wtedy miejsce uroczysta Msza Święta zwana Mszą Krzyżma. Sprawowana jest przez biskupa diecezjalnego. Podczas niej poświęcane są oleje przeznaczone do namaszczeń podczas sakramentu chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych, oraz kapłaństwa. W trakcie tej Mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W kościołach parafialnych ma miejsce tylko jedna uroczysta msza sprawowana wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest obchodzona na pamiątka ustanowienia przez Jezusa, podczas Ostatniej Wieczerzy, sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. 

Znaki w kościele: puste tabernakulum, zgaszona wieczna lampka, ołtarz bez obrusa, milkną dzwony i używane są kołatki. W niektórych kościołach kapłan umywa nogi 12-stu mężczyznom na znak obmycia nóg Apostołom przez Pana Jezusa. Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do bocznej kaplicy, zwanej „Ciemnicą”, co przypomina Jezusa modlącego się w Ogrójcu, zdradę Judasza i noc spędzoną w więzieniu. Do późnych godzin nocnych trwa Adoracja.

W dawnych czasach w Wielki Czwartek malowano pisanki i pieczono ogromne baby – zdarzało się, że kiedy opadła, to czasem kobiety wyrzucano z domu, ponieważ na jej upieczenie zużywano mnóstwo drogich składników – nawet 120 żółtek.

Wielki Piątek to dzień Śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W kościele nie sprawuje się wtedy Mszy Świętej. W wielkiej ciszy i smutku, rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej, a po niej adoracja Jezusa w Bożym Grobie. Jest to dzień postu ścisłego, który pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dotyczy wiernych między 18 a 60 rokiem życia.

Zgodnie z tradycją lustra zasłaniano kirem, aby nie ukazał się diabeł. Według przysłowia „Wielki Piątek – dobry siewu początek” pola obsiewano grochem, ponieważ wielkopiątkowy siew chronił od szkodników. Tego dnia wyrzucano też starą słomę z sienników – chroniło je to przed robactwem.

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament przy Grobie Pańskim, przy którym czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy.

Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą wtedy koszyki, przyozdobione białą serwetą i gałązkami bukszpanu, w których znajduje się: baranek symbolizujący Pana Jezusa, pisanki, które oznaczają nowe życie, wędlina, która jest symbolem zdrowia i dostatku, chleb, bo jest pokarmem podstawowym do życia, sól ponieważ chroni przed zepsuciem, chrzan bo jest ludowym znamieniem siły i fizycznej krzepy i ciasta wielkanocne jako symbol umiejętności i doskonałości.

Późnym wieczorem, po zachodzie słońca rozpoczyna się Wigilia Paschalna, najważniejsza Liturgia w ciągu całego roku. Należy do obchodów Niedzieli Wielkanocnej (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień).

Znaki w kościele: poświęcenie ognia i wody, ciemny kościół rozświetlamy jest stopniowo światłem Paschału, następuje odnowienie przyrzeczeń chrztu. Na zakończenie jest Procesja Rezurekcyjna ogłaszająca miastu i światu, że Chrystus Zmartwychwstał!

Redakcja JakaWiara

Partnerzy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here